Javni sklad RS za kulturne dejavnosti organizira 10. državno tematsko razstavo z naslovom GNOJ JE ZLATO.
Namen državnih tematskih razstav, ki potekajo že od 2007/2008, je spodbuditi ljubiteljske ustvarjalce k razmišljanju o možnostih ustvarjalnega izražanja, k nadgrajevanju znanja in veščin ter k iskanju novih likovnih rešitev. Izbrano temo ponujamo kot izziv, ki naj razširi likovno in miselno obzorje ustvarjalcev pa tudi likovnega občinstva. Ustvarjalcem pri tem nudimo strokovno podporo, organiziramo izobraževanja, izdamo priročnik ter spodbujamo k samostojnemu raziskovanju problematike.
Misel »gnoj je zlato« je Srečko Kosovel prepisal z naslovnice kmetijskega priročnika in ji s prenosom v konstruktivistično pesem Kons. 5 dal povsem nove razsežnosti. Ker v letu 2024 mineva 120 let od pesnikovega rojstva, v letu 2026 pa bomo obeležili stoletnico smrti, smo pomemben prispevek Kosovela k razvoju novih formalnih in vsebinskih rešitev v umetnosti izbrali kot iztočnico za jubilejno 10. državno tematsko razstavo.
Projekt poteka bienalno na dveh ravneh:
Izvedba osmih regijskih tematskih razstav v letu 2025
Izvedba državne tematske razstave v letu 2026
Tema razpisa za regijske in državno tematsko razstavo 2025/2026
Naslov regijskih tematskih razstav za 10. državno tematsko razstavo ter 10. državne tematske razstave je GNOJ JE ZLATO. Tema temelji na raziskovanju rabljenih, zavrženih, odpadnih, »neumetniških« materialov ter najdenih predmetov, ki dobijo v likovnih kompozicijah popolnoma nov videz in pomen. Ustvarjalci bodo z različnimi umetniškimi pristopi (reciklaža, citiranje, prilastitev) in postopki (asemblaž, kolaž, dekolaž, fotokolaž, fotomontaža, mešana tehnika) raziskovali likovno, pripovedno in estetsko plat »smeti«. V ospredju bo preučevanje materialne prezence odpadnih materialov in vsakdanjih predmetov ter sporočilnosti v novih kontekstih, povezanih z okoljsko problematiko in trajnostnim razvojem.
Tehnika izvedbe likovnega dela je poljubna, vendar morajo v skladu z razpisano tematiko prevladovati odpadni oziroma rabljeni materiali, surovine ali predmeti. Klasični (slikarski, kiparski, grafični, risarski ipd.) postopki naj služijo zgolj kot dopolnilo, intervencija ali sredstvo za poenotenje barvnih tonov oziroma oblik.
Odpadni material je lahko nosilec likovnega dela ali material za slikanje oziroma oblikovanje. Možen je pretisk/dotisk grafičnih del, reciklaža grafičnih matric ipd. Fotografija se lahko tematsko ukvarja z vprašanji ekologije, trajnostnega razvoja in reciklaže; znotraj fotografskega medija ali v okviru fotomontaže, asemblaža, objekta, pretiska ali preslikave so lahko uporabljeni stari, zavrženi, neuporabni posnetki. Možen je tisk/pretisk fotografij na podlage, ki jih razumemo kot odpadek, predelan oz. že uporabljen material.
Digitalni izdelki, ki niso realizirani na materialnih nosilcih, morajo biti konceptualno utemeljeni. Namen razpisa ni oblikovanje funkcionalnih predmetov ali izdelkov praktične uporabe.
Pogoji za sodelovanje in tehnični pogoji
Na razpis se lahko prijavijo odrasli (letnik rojstva 2007 ali starejši) likovni ustvarjalci iz Slovenije ter Slovenci iz zamejstva in tujine. Ustvarjalci se na razpis prijavijo kot posamezniki. Članstvo v društvih in likovnih sekcijah ni pogoj za sodelovanje. Dopuščamo tudi prijavo del, ki so nastala v soavtorstvu. Vsak avtor lahko sodeluje z enim likovnim delom, kar velja tudi v primeru soavtorstva.
Likovno delo mora biti narejeno posebej za ta razpis, upošteva se dela z letnico nastanka 2025. Prijavljena dela ne smejo biti predhodno razstavljena, z izjemo razstav v okviru projekta (npr. območne razstave). Prijavljeni jamčijo za avtorsko izvirnost svojega dela.
Likovno delo je poljubne oblike in iz poljubnih materialov. Kot material ali sestavni deli ne smejo biti uporabljeni surovine in predmeti, ki so lahko nevarni ali zdravju škodljivi. Najdaljša stranica dela ne sme presegati 100 cm – če del skulpture oz. objekta predstavlja podstavek, je ta vštet v skupno mero. Teža ne sme presegati 8 kg.
Način izvedbe in sestava likovnega dela morata omogočati nesprejemljiv izgled, možnost prevoza in večkratne postavitve v času trajanja projekta. Sestavljena dela in instalacije morajo imeti priložena jasna navodila za postavitev, morebitne specifike postavitve morajo biti navedene ob prijavi. Prostostoječa dela morajo biti stabilna. Vsako delo mora biti opremljeno tako, da omogoča obešanje, pritrditev oz. postavitev na razstavi.
Dela naj bodo, če je to mogoče, opremljena s podatki o avtorju na nevidnem mestu (nalepka, kartonček, napis). Po potrebi naj bo označena smer postavitve.
Vsako delo mora biti ob oddaji na razstavo pravilno zaščiteno za varen transport z močno kartonsko embalažo oziroma embalažo z mehurčki. Embalaža mora omogočati večkratno odpiranje in zapiranje in naj bo označena z imenom avtorja ter po potrebi s simboli lomljivo, puščica za lego izdelka ipd. Občutljiva dela (steklo, keramika, tridimenzionalni objekti iz krhkih materialov) naj so zaščiteni s posebno pozornostjo. Dela na papirju pod steklom morajo imeti zaščitni okvir, ki omogoča, da se delo vzame iz okvirja za potrebe fotografiranja.
Izbrana dela bodo predstavljena v katalogih regijskih razstav in državne razstave. Prijavljeni soglašajo z uporabo reprodukcij z navedbo avtorstva v organizacijske in promocijske namene. Sodelovanje je prostovoljno in brezplačno. Avtorji del, uvrščenih na regijsko/državno razstavo za sodelovanje ne prejmejo denarnega ali materialnega nadomestila. Likovna dela ostanejo last avtorjev, organizator jih vrne po koncu projekta.
III. Sistem izbora za razstavo
Pri izboru za regijske in državno razstavo bodo regijski selektorji in državna selektorica upoštevali strokovna merila in naslednje kriterije:
Izbor regijskih selektorjev in državne selektorice je dokončen. Ob izboru na regijsko razstavo bo organiziran izobraževalni pogovor s prijavljenimi ustvarjalci. Izbrana dela na regijskem nivoju morajo biti na voljo za državno razstavo do zaključka projekta. Neizbrana dela območne izpostave vrnejo avtorjem.
Regijske tematske razstave
Regijska razstava za Koordinacijo Južna Primorska bo po prvi postavitvi v Ilirski Bistrici (predvidoma oktobra) na ogled še v Izoli in Pivki.
Na regijsko razstavo se prijavite likovniki iz območnih izpostav Koper, Izola, Piran, Ilirska Bistrica, Sežana, Postojna. (Glejte točko VII.)
Rok za oddajo prijavnice: 10. 8. 2025.
Na podlagi oddane prijave bo oddaja del potekala po predhodnem dogovoru na vaših območnih izpostavah najkasneje do 3. 9. (Glejte točko IX.)
Državna tematska razstava
Regijske razstave si bo ogledala državna selektorica Nataša Kovšca in izbrala dela za državno razstavo. Najkasneje en mesec po ogledu zadnje regijske razstave bodo o izboru del obveščeni avtorji in območne izpostave, od koder prihajajo. Državna razstava bo predvidoma v prvi polovici junija 2026 v Kosovelovem domu Sežana. Ob razstavi bo izšel katalog z reprodukcijami vseh izbranih del.
Izobraževanje
Pripravljalno predavanje za vse zainteresirane bo potekalo v spletni obliki preko aplikacije ZOOM 13. 2. 2025.
V pomoč pri študiju in raziskovanju razpisane teme je na voljo priročnik:
Janez Zalaznik: Gnoj je zlato. Popotovanje smeti po umetnosti od kolaža do reciklaže.
Regijsko območno izobraževanje za Koordinacijo Južna Primorska bo v Sežani 5. 4. 2025. (Informacije Mateja Palčič Puzzer)
Opomba: Samoiniciativne individualne, društvene ali skupinske priprave na sodelovanje pri projektu ali izobraževalne aktivnosti so dobrodošle, vendar uporaba naslova Gnoj je zlato ter logotipa ni dovoljena za izobraževanja in prireditve, ki niso v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti. Dela, ki jih boste prijavili na razpis, predhodno ne smejo biti razstavljena (glejte točko II.).
VII. Prijava
Prijava je na Regijsko razstavo za Koordinacijo Južna Primorska je možna preko enotne spletne prijavnice, ki jo najdete na spodnji povezavi:
https://forms.gle/zWysfLzcbCjx5BQv9
Prijavnico za Koordinacijo Južna Primorska je potrebno izpolniti do 10. 8. 2025. Ustvarjalci v prijavnici izberejo območno izpostavo, kjer imajo stalno ali začasno bivališče oziroma v njej delujejo kot likovniki. Ustvarjalci, ki živijo v zamejstvu in tujini, izberejo posebno kategorijo v prijavnici. Prijavnico je treba oddati po tem, ko je likovno delo, ki ga prijavljajo, dokončano, prijava naj vsebuje točne podatke o likovnem delu: naslov, tehnika, mere ipd.
VIII. Priznanja
Vsi prijavljeni na regijske razstave, ki oddajo delo na razpis, prejmejo potrdilo o udeležbi. Uvrščeni na regijsko razstavo ali v ožji izbor regijske razstave prejmejo srebrno priznanje in katalog regijske razstave. Uvrščeni na državno razstavo prejmejo zlato priznanje in katalog državne razstave.
Kontakti in informacije
Za več informacij o sodelovanju naj se likovniki obrnejo na območno izpostavo, regijsko koordinacijo ali na centralno službo JSKD – oddelek za likovno dejavnost. Kontaktni podatki so tudi na spletni strani www.jskd.si
JSKD OI KOPER, Kidričeva ulica 46, KOPER, tel. 66 31 380, 031/645 413, oi.koper@jskd.si
JSKD OI IZOLA, Ulica Giordano Bruno 8, IZOLA, tel. 66 31 390, 030/700 354, oi.izola@jskd.si
JSKD OI POSTOJNA, Trg padlih borcev 5, POSTOJNA, tel. 721 00 90, 031/236 417, oi.postojna@jskd.si
JSKD OI ILIRSKA BISTRICA, Jurčičeva ulica 1, ILIRSKA BISTRICA, tel. 031/348-905, oi.ilirska.bistrica@jskd.si
JSKD OI PIRAN, Prvomajski trg 2, PIRAN, tel. 040/193 010, elizabeta.ficur@siol.com
JSKD OI SEŽANA, Ulica Mirka Pirca 4, SEŽANA, tel. 731 00 90, 031/472 912, oi.sezana@jskd.si